חשיבותה של צוואה קבילה

צוואה הינה מסמך משפטי שמפרט את כל רצונותיו של המצווה, כיצד יחולק כל עיזבונו ורכושו לאחר שילך לעולמו. את הירושה הוא מייעד לאותם אנשים שהוא בוחר ומעוניין שיהיו ליורשים וזאת הוא גם מציין בקפידה בצוואתו. מאחר שהמסמך עליו הוא מנסח את ההצהרה שלו הוא משפטי, והוא חייב לעמוד בתנאים של החוק, מומלץ שהוא יעשה בליווי של עורך דין צוואות הבקיא בדינים השונים.

החוק בישראל מאפשר לקבל ארבעה סוגי צוואות קבילות משפטית. כמו כן, ניתן לכתוב מספר צוואות, אך הצוואה האחרונה שתיכתב, תבטל את כל הצוואות שקדמו לה, כך שתמיד הצוואה האחרונה היא זו שתהייה קבילה ורלוונטית. בנוסף, הרשם, במשרד המשפטים הוא זה שממונה על כל ענייני ירושה והוא האדם האחראי להוציאן לפועל. אילו סוגי צוואות יש ואילו צוואות נחשבות קבילות? על כך במאמר לפניכם.

סוגי הצוואות 

צוואה שנכתבת בכתב יד – צוואה שהמוריש כתב אותה בכתב ידו, חתם עליה וגם ציין בה תאריך.

צוואה בפני עדים – צוואה שנכתבת גם היא באמצעות כתב יד של המצווה כשהוא מציין גם את התאריך עם חתימה של הנוכחים שהם כאמור שני עדים. לצוואה זו יתלווה עו"ד. במעמד החתימה המצווה יכריז לנוכח כל העדים שזו הצוואה והעדים גם יחתמו על כך שהם נכחו בזמן הפקדת צוואה זו. הצוואה תוכל להגיע בהדפס או שתיכתב בכתב יד, מה שיכול להוביל לעיתים לטעויות, לכן חשוב להיעזר בעו"ד בזמן ערכיה שלה על מנת שתהייה קבילה בבית משפט.

צוואה בפני רשות – צוואה זו משמעותה שהיא נערכת על ידי המצווה בפני שופט, רשם לענייני ירושה, עו"ד או נוטריון. צוואה כזו שמתבצעת בעל פה מוקלטת ונחתמת על ידי הרשות. 

צוואה בעל פה – זוהי צוואה שידועה כצוואה שנעשית במעמד בו המצווה נמצא בשעותיו האחרונות בעקבות מחלה והוא מעוניין להביע את כל רצונותיו מול שני עדים שיהיו לצדו ושמסוגלים להעיד במקומו לאחר שילך לעולמו. צוואה בעל פה זו תהייה תקפה רק במידה והאדם נמצא בסכנה מוות. שני העדים מוכרחים לנסח זיכרון דברים של המנוח ולפרט על הנסיבות שגרמו לכך. את הנוסח מגישים לרשם לענייני ירושה. במידה והמצווה לא נפטר חודש מאז קיום צוואה זו, היא תבוטל.

צוואה סתומה – המצווה שמנסח את הצוואה יכול לנסח אותה בצורה שתפרט בדיוק רב את כל רצונותיו ואת אופן התממשות שלה, כך שהוא יכול להתייחס לעיזבון שלו בצורה ספציפית ולתת הנחיות פרטניות איך יחולק הרכוש. מצד שני, הצוואה יכולה להיכתב בכלליות וכך להציג גם את הרצונות של מצווה. אך צוואה שלא יהיה ניתן להבין ממנה למי העיזבון נמסר או מה הכוונות של המצווה תכונה צוואה סתומה שתבוטל.

צוואות בטלות ופסולות הן צוואות שלא ניתן להבין דרכן למי הן מיועדות, מה הירושה כוללת, הן גם לא ערוכות בהתאם לחוק, מנוסחות באופן שגוי או שלא מצוין בהן שמות של יורשים. על כן, רק עורך דין או נוטריון מנוסה בתחום צוואות וירושות ידע לערוך צוואה בצורה תקינה, ברורה ומקצועית שתאושר על ידי רשם משרד המשפטים ותצא לפועל. 

המאמר נכתב בשיתוף משרד עו"ד R.D.B העוסקת בדיני צוואות, ירושות, אפוטרופוסות ועוד.

מערכת האתר

מערכת האתר

אתר הנגב שלי הוקם ע"מ להנגיש את הנגב לכל ולתת במה לכל גולש